Paracetamol hjelper mot hodepine

Paracetamol - et legemiddel med febernedsettende og moderat smertestillende effekt.

Legemidlet har ikke en betennelsesdempende effekt, siden det ikke påvirker produksjonen av prostaglandiner i andre kroppsvev, noe som fører til fravær av en negativ effekt på vann-salt metabolisme (paracetamol forårsaker ikke vann og natriumretensjon), så vel som på slimhinnene i mage og tarm..

Paracetamol: sammensetning og form for frigjøring

Virkestoffet er paracetamol. Medisinen inneholder tilleggskomponenter: potetstivelse, gelatin, stearinsyre, laktose (melkesukker). Paracetamol er tilgjengelig i tabletter (200 mg, 325 mg, 500 mg).

Paracetamol: indikasjoner

Medisinen tas for å raskt lindre smerter, inkludert hodepine, tannpine, nevralgi (smerter med nerveskader), muskler, revmatiske smerter, menstruasjonssmerter, brannsmerter, skader.

Det kan også tas for å redusere feber og feber ved inflammatoriske sykdommer..

Paracetamol: kontraindikasjoner

Paracetamol er forbudt med overfølsomhet (allergi) mot paracetamol, intoleranse for ingredienser, funksjonsnedsettelse (alvorlige funksjonsfeil) i nyrene og / eller leveren. Medisinen er ikke foreskrevet for barn under tre år.

Legemidlet skal ikke tas samtidig med medisiner som også inneholder paracetamol.

Paracetamol under graviditet og amming

Paracetamol kan bare brukes under graviditet og amming som anbefalt av lege.

Paracetamol: instruksjon

Paracetamol tabletter er beregnet på oral administrasjon 1-2 timer etter å ha spist og med rikelig med væske.

Voksne og eldre pasienter, så vel som eldre barn (fra 12 år) får forskrevet 500-1000 mg med et intervall på 4-6 timer. Maksimal dose som kan tas per dag er 4 g. Intervallet mellom dosene av Paracetamol tabletter bør ikke være mindre enn 4 timer. Hos personer med nedsatt lever- eller nyrefunksjon, med Gilbert syndrom, eldre pasienter, bør den totale daglige dosen reduseres eller intervallet mellom dosene økes tilsvarende.

Paracetamol for barn: førskolebarn (3-6 år eller veier 15-22 kg) får forskrevet en dose på 250 mg x 4 ganger / dag (1000 mg / dag). Barn fra 6 til 9 år (eller opptil 30 kg) får forskrevet 1500 mg / dag, fordelt på 4 doser. Barn fra 9 til 12 år (eller opptil 40 kg) - 500 mg x 4 ganger / dag (2000 mg / dag). Intervallet mellom hver dose Paracetamol tabletter skal ikke være mindre enn 4 timer.

Dosene angitt ovenfor er forbudt. Hvor mye kan tas paracetamol? Leger anbefaler ikke å ta medisinen i mer enn fem dager som bedøvelsesmiddel og mer enn tre dager som en febernedsettende medisin uten å forskrive og observere lege.

Paracetamol og alkohol

Sørg for å sjekke sammensetningen av medisiner du tar hvis du tidligere har konsumert alkohol. De kan inneholde paracetamol. Faren ligger i det faktum at stoffet blir eliminert fra kroppen i lang tid på forskjellige måter: gjennom nyrene og leveren.

Effekten kan uttrykkes i urticaria eller kvalme. Men først av alt, er konsekvensene knyttet til leveren. Paracetamol etter alkohol har en alvorlig bivirkning. Den alvorligste mulige konsekvensen av å ta paracetamol og alkohol er giftig giftig hepatitt. Det andre alternativet med negative konsekvenser er leversvikt. Den garanterte forekomsten av denne diagnosen, som hepatitt, er realistisk bare i to tilfeller: samtidig bruk av små doser alkohol og paracetamol i pauser eller bruk av en stor dose alkohol og en sterk dose medikamentet over tid.

Paracetamol: overdose

Tegn på en overdose Paracetamol: smerter i bukspyttkjertelen, oppkast, blekhet i huden, manglende matlyst. Etter 1–2 dager kan tegn på hepatonecrosis (ødeleggelse av leveren) vises, hvis alvorlighetsgrad direkte avhenger av overdoseringsgraden. I de alvorligste tilfellene utvikler leversvikt, koma.

Hvis du mistenker en overdose medisin, bør du umiddelbart søke medisinsk hjelp. Den giftige effekten av Paracetamol observeres hos voksne etter å ha tatt en dose på mer enn 10-15 g.

Overdosebehandling: offeret skal gjennomgå en nødsituasjon i magesekken (i løpet av de første fire timene etter forgiftning), foreskrive sorbenter (for eksempel aktivt kull). 8–9 timer etter den påståtte overdosen indikeres introduksjon av løsninger (unitiol, forløpere til glutation-metionin), og etter en dag N-acetylcystein. Sørg for å oppsøke lege.

Paracetamol: bivirkninger

I anbefalte doser tolereres Paracetamol generelt godt og forårsaker sjelden bivirkninger. Mulige bivirkninger: allergiske manifestasjoner (hudutslett, rødhet, urticaria, kløe, angioødem), erythema multiforme (inkludert Stevens-Johnson syndrom), kvalme, Lyell syndrom (allergisk bullous dermatitt), svimmelhet, smerter i bukspyttkjertelen (anemi), økt aktivitet av leverenzymer, hepatonekrose (forråtnelse av levervevet), forstyrrelser i endokrine systemer (hypoglykemi - et fall i sukkernivået), trombocytopeni (reduksjon i antall blodplater), agranulocytose (reduksjon i antall granulocytter), søvnløshet. Ved langvarig bruk av store doser Paracetamol øker sannsynligheten for nedsatt lever-, nyre- og hematopoiesis..

Paracetamol: analoger

Aspirin - brukes til lindring av smertesyndrom ved forskjellige etiologier og febersykdommer.

Panadol - brukes til å eliminere hodepine, migreneanfall og migrene-lignende smerter; smertesyndrom assosiert med revmatiske smerter og nevralgi; tannverk. Panadol brukes også for å lindre symptomene på influensa og akutte virusinfeksjoner, og brukes som et febernedsettende middel..

Juridisk informasjon. Denne artikkelen inneholder generell bakgrunnsinformasjon og skal ikke tolkes som et alternativ til medisinsk råd. HB er ikke ansvarlig for noen diagnose stilt av leseren basert på materialene på nettstedet. HB er heller ikke ansvarlig for innholdet i andre Internett-ressurser, hvis lenker finnes i denne artikkelen. Hvis du er bekymret for helsen din, bør du oppsøke lege..

Paracetamol for et barn: nyansene ved å ta

Det hendte slik at små barn ofte blir syke. Og mange sykdommer, så vel som tennene, er ledsaget av feber. Og i det øyeblikket når barnet har en høy temperatur i flere timer, begynner mødre å få panikk og lete etter midler for å redusere det. I dag er det mange verktøy som kan hjelpe med dette. Men i dag skal vi snakke om det mest kontroversielle stoffet for øyeblikket - paracetamol. Mange foreldre lurer fortsatt på produktets sikkerhet og dets effektivitet. Selv om moderne leger fortsetter å foreskrive paracetamolholdige medisiner i de fleste tilfeller, anbefaler vi at mødre først les instruksjonene som følger med medisinen. Det vil ikke være overflødig å lære mer detaljert om hvordan stoffet fungerer, i hvilke doser det er mulig å gi paracetamol til barn.

Indikasjoner for bruk

Som med andre legemidler har paracetamol en rekke spesifikke indikasjoner for bruk, som må følges jevnlig. Så, paracetamol kan gis til et barn hvis:

  1. En høy temperatur har steget, som ikke avtar på egen hånd i mer enn 3 timer og er forårsaket av utviklingen av en smittsom eller inflammatorisk sykdom. Dessuten anbefaler barneleger å få ned temperaturen bare over 38 grader.
  2. Barnet har et smertesyndrom av forskjellig opprinnelse. Det kan være tannverk, hodepine eller muskelsmerter..

Fra det foregående kan vi konkludere med at paracetamol kan brukes hos barn som smertestillende og antipyretisk middel..

Medisinens høyeste effektivitet er kjent for influensa, akutte luftveisinfeksjoner og akutte luftveisinfeksjoner, meslinger, vannkopper, røde hunder og andre barnesykdommer. Paracetamol hjelper også mot forskjellige skader, samt med tennene.

Den største fordelen med paracetamol kan også vurderes at det hjelper ganske raskt, og det kan gis ikke bare til eldre barn, men også til nyfødte babyer. Men i alle fall er det verdt å huske at dette stoffet ikke er et middel til å behandle den underliggende sykdommen, det er bare ment å lindre symptomene i det minste for en stund. Men årsaken til temperaturstigningen eller utseendet til smerte vil måtte behandles med helt andre medisiner.

Kontraindikasjoner for bruk av paracetamol hos barn

En annen fordel med paracetamol er at den praktisk talt ikke har noen kontraindikasjoner, eller at de i det minste ikke er så vanlige. En kontraindikasjon for å ta stoffet kan være:

  1. Individuell intoleranse mot paracetamol (sjelden).
  2. Den nyfødte periode. I noen tilfeller foreskriver leger fortsatt dette stoffet til barn opp til 2 måneder gamle, selv om det anbefales å gi det først etter tre måneders alder.
  3. Nyresvikt og leversykdom.
  4. Sykdommer i mage og endetarm (for stikkpiller).

I tillegg vil jeg bemerke det faktum at i dag foretrekker alle i store land å gradvis forlate bruken av paracetamol hos barn. På et minimum foreslås det å redusere mengden narkotikabruk hos små barn. Laboratorieundersøkelser har vist at overskridelse av doseringen av paracetamol og dens hyppige bruk hos en baby opptil 2-3 år gammel kan føre til utvikling av sykdommer som eksem, astma, allergier, etc. Disse effektene kan oppdages hos et barn ikke bare ved 3 år gammel, men og i en senere alder - 7-10 år.

Imidlertid, hvis du strengt observerer doseringen og bruker stoffet bare i nødstilfeller, vil det ikke føre til noen skade på smuler. Hvis babyen din ofte er syk og sykdommen ledsages av feber, er det bedre å finne et tryggere alternativ til paracetamol.

Paracetamol for barn: doseringsformer

I dag kan foreldre velge et medikament basert på paracetamol i forskjellige doseringsformer. De har en annen dosering, så hver form for stoffet har sine egne krav til babyens alder.

  1. Sirup. Det er sirup som oftest blir gitt til små barn fra en alder av to måneder. Paracetamol i en sirup med en fruktig aroma er litt bitter, men det smaker ganske godt. Det er ikke mye aktivt stoff i det, bare 24 mg / 1 ml sirup. Også i sammensetningen er det hjelpestoffer - propylenglykol, smakstilsetninger, sukker, sitronsyre, etylalkohol, vann, riboflavin, sorbitol, natriumbenzoat. Alle disse stoffene er ufarlige nok for babyen. Hetteglass kan ha forskjellige volumer - 50 og 100 ml. i hver pakke er det en sprøytedispenser eller en måleskje (hette).
  2. Suspensjon. Denne typen medikamenter kan gis til barn fra 2-3 måneder. Det er ikke noe sukker i det, som også taler for å velge en suspensjon. Den eneste kontraindikasjonen du bruker er bare individuell intoleranse mot hovedkomponenten. Paracetamol i form av barnesuspensjon kan kjøpes i 100 og 50 ml, hver pakke har også en spesiell måleskje, som det vil være praktisk for deg å måle ønsket dose av stoffet.
  3. Stikkpiller / stearinlys. Stearinlys kan inneholde forskjellige mengder paracetamol. Du kan kjøpe stearinlys på 0,25, 0,5, 0,125 og 1,0 gr. Stikkpiller kan brukes hos barn fra 3 måneder. De virker ikke så raskt som sirup, så effekten av å senke temperaturen kan observeres etter omtrent 40-50 minutter. Stearinlys i lengre tid henter imidlertid varmen, så de anbefales å bli satt til barn før sengetid.
  4. Tabletter. Denne formen for paracetamol er den billigste. Men å gi paracetamol i tabletter til barn er bare mulig fra 2 år. Og hvis du ikke fant en suspensjon eller sirup i medisinskapet, vil du finne en tablettform av stoffet i hvert medisinskap. Det er bedre å gi paracetamol i knust form. Du kan også fortynne tabletten i en liten mengde søt te eller vann. Noen foreldre lurer på om paracetamol kan gis til barn i tabletter hvis smulene ennå ikke er 2 år gamle. Bare en lege kan utvetydig svare på dette spørsmålet. Men hvis du ikke har noe mer å hente ned varmen, og ambulansen har ingen hast, kan du gi barnet en fjerdedel av tablettene knust med vann. En slik teknikk er imidlertid bare mulig i nødsituasjoner..

Det er verdt å huske at mange antipyretiske medisiner som finnes på et apotek fremdeles inneholder paracetamol, så foreldre bør huske på dette når de kjøper et annet medisin mot feber.

Dosering

Et av de viktigste spørsmålene ved bruk av paracetamolholdige medisiner er doseringen, og hvordan man kan gi paracetamol til barn. Vanligvis er en detaljert doseringstabell inkludert i instruksjonene for stoffet. Hvis det blir observert, bør ingen bivirkninger oppstå. Det bør bemerkes separat at paracetamol og preparater med innhold kan ikke gis til barn ikke mer enn fire ganger om dagen. Det er også verdt å ta en pause mellom å ta stoffet, som er 3-5 timer.

Hvis barnet har begynt å oppkast, svimmelhet eller barnet har blitt blekt, må du ringe øyeblikkelig 3. Mest sannsynlig kan babyen din ikke tåle paracetamol, eller doseringen er overskredet.

Konklusjon

Temperaturen kan fange babyen din når som helst, enten det er vinter eller sommer. Derfor bør du alltid ha medisiner for å redusere det. Hvis du fremdeles er i tvil om muligheten for å bruke paracetamol, må du ta kontakt med legen din. Og i de fleste tilfeller er paracetamol en ekte ambulanse for deg og smulene dine. Det viktigste er å velge medisinformen som passer for babyen din og følge anbefalingene i instruksjonene jevnlig. Du kan gi paracetamol til et barn, og i noen tilfeller er det ganske enkelt nødvendig.

Kan paracetamol brukes hos barn: indikasjoner, dosering og kontraindikasjoner

Denne artikkelen har blitt lest i 9 minutter..

Under utviklingen av en forkjølelse hos et barn merker foreldrene først en økning i kroppstemperaturen. Og hvis leger med små endringer i indikatorer forbyr å gi febernedsettende medikamenter til barn, så hvis termometeret når 38,5 grader, bør du ty til å ta medisiner. Det mest kjente stoffet som kan senke kroppstemperaturen er Paracetamol. Imidlertid er mange foreldre bekymret for spørsmålet - er det mulig for barn å paracetamol, i hvilken alder det er verdt å ta dette legemidlet og om det har kontraindikasjoner?

Effekten av Paracetamol på kroppen til et barn

Paracetamol er den mest effektive og hurtigvirkende medisinen som senker kroppstemperaturen. Dens handling er å undertrykke biosyntesen av prostaglandiner, som overfører elektriske impulser fra CNS.

Som et resultat av dette skjer undertrykkelse av elektrisk aktivitet i sentrene for smerte og termoregulering, som er lokalisert i hypothalamus. Dette fører til en nedgang i temperatur og eliminering av noen symptomer på forkjølelse..

Det er viktig å merke seg at Paracetamol ikke er utstyrt med en betennelsesdempende effekt på kroppen. Så behandlingen av smittsomme sykdommer med stoffet vil være ubrukelig.

Er det mulig å gi paracetamol til barn - indikasjoner for bruk

Kan paracetamol gis til et barn på 3 år og oppover? Det er mulig, siden det ikke er skadelige komponenter i medisinen som kan forstyrre barnets helse.

Indikasjoner for bruk er:

  • en temperatur på mer enn 38 grader hos babyer opp til 5 år, som ikke går mer enn 5 timer;
  • en temperatur på 38,5 grader eller mer hos barn hvis alder er mer enn 5 år, som ikke går i 5 timer;
  • smerter i hodet, muskler og tenner hos barn;
  • aktivt å utvikle hypertermi, hvis forekomst er assosiert med utseendet på bakterier og virus i kroppen. Bruk av Paracetamol vil redusere det høye varmeinnholdet i barnets kropp.

Svaret på spørsmålet om Paracetamol kan gis til barn, er åpenbart. Legemidlet vil hjelpe barnet til å takle varme og smerter..

Merk følgende! Medisinen kan tas for barn ikke bare "i ren form", men også som en del av forskjellige medisiner.

Paracetamol med Analgin kan gis til babyer i følgende tilfeller:

  • tenner av de første tennene hos spedbarn;
  • laryngitt;
  • løpet av virus- eller bakterieinfeksjoner;
  • angina;
  • sykdommer overført til et sunt barn av luftbårne dråper.

Med andre ord kan du gi disse medisinene til barn som har en forhøyet kroppstemperatur..

Den største fordelen med Paracetamol er muligheten for å ta den fra fødselen av babyen. Ulempene med den medisinske sammensetningen inkluderer det faktum at medisinen ikke kan bekjempe sykdommen. Det kan bare redusere symptomene. Så snart handlingen av Paracetamol passerer, vil tegnene på sykdommen komme tilbake igjen og forstyrre barnet. Derfor er behandling med dette legemidlet vanligvis forskrevet til pasienter i kombinasjon med andre medisiner..

Hvordan beregnes doseringen for barn?

Å gi Paracetamol til barn er nødvendig i en streng dosering. Bare på denne måten kan det ikke være noen bivirkninger. Doseringen av stoffet avhenger av babyens alder.

Avhengig av doseringsformen til Paracetamol, kan dosen av stoffet variere. For eksempel er barn under 5 år tilbakeholdne med å gi piller - i denne alderen har babyer det bedre å behandle med sirup, noe som absolutt ikke setter seg fast i halsen og vil ha en terapeutisk effekt kort tid etter å ha tatt den..

I henhold til bruksanvisningen for Paracetamol, kan tabletter kun gis til barn fra 2 år. Inntil denne tiden er det bedre å foretrekke sirup eller stikkpiller. Hvis det ikke er annet enn tabletter i huset, må det først knuses, og deretter gi det resulterende pulveret å drikke med søtt vann.

Merk følgende! Hvis barnet har en høy temperatur, kan paracetamol i noen form ikke gis mer enn 4 ganger om dagen. Intervallet mellom å ta medisinen bør være 4-6 timer. Du kan utføre behandling med dette legemidlet i ikke mer enn 3 dager, hvor temperaturen skal passere helt.

Doseringen av stoffet avhenger direkte av vekten til babyen: 10 mg av stoffet er nødvendig per kilo kroppsvekt. Det vil si at hvis et barn veier 10 kg, er enkeltdosen hans 100 mg.

Etter å ha tatt Paracetamol, vil temperaturen begynne å synke på 20-30 minutter.

Kontra

Paracetamol opp til ett år og 5 år må gis til babyen nøye. Det er spesielt viktig på dette tidspunktet å vurdere medisinens kontraindikasjoner, selv om det er veldig få.

Kontraindikasjoner inkluderer:

  • allergi mot stoffets komponenter;
  • nyre- og leversykdom;
  • de første tre månedene av babyens liv (på dette tidspunktet er det strengt forbudt for barn å gi medisiner basert på paracetamol).

Kontraindikasjoner for bruk av stikkpiller som behandling er sykdommer i fordøyelsesorganene.

Ikke glem en overdose av Paracetamol. Hvis foreldrene overskrider dosen som barnet krever, vil dette utgjøre en alvorlig fare for helsen hans.

Etter Nurofen er det ikke verdt det å gi barnet en Paracetamol-tablett fordi medisinene har en annen sammensetning - dette kan føre til manglende behandlingseffekt. Som regel blir slike medisiner gitt til babyen i et kurs som er 3-5 dager.

Paracetamol skjemaer for barn

I fremstillingen av dette stoffet bruker produsenten alle vanlige former. Imidlertid vil i hver av dem være en annen mengde av hovedkomponenten. Derfor, når Paracetamol blir utskrevet av en lege, vil han fortelle foreldrene nøyaktig hvilken form av stoffet som skal behandles.

1. Sirup. Denne skjemaet er lett å gi til de minste syke barna, hvis alder er mer enn 3 måneder. Sirupen smaker godt med lett bitterhet. Noen ganger legger produsenter smakstilsetning til det. Det selges i to doser - 50 og 100 ml. Den mest kjente paracetamolsirupen er Panadol.

2. Suspensjonen. Det er en mer tyktflytende væske sammenlignet med sirup. Det kan gis til babyer fra en tidlig alder, siden stoffet er helt sukkerfritt. Siden suspensjonen er tykkere, vil den smitte ut mindre hos babyer, noe som betyr at den terapeutiske effekten vil komme raskere.

3. Stearinlys. Denne formen for medisiner brukes rektalt. Stearinlys er ikke verre enn tabletter bekjemper høy feber. Riktignok har stikkpiller en betydelig ulempe - det er bedre å sette dem inn om natten, slik at medisinen ikke lekker ut og kan absorberes fullstendig. Dette betyr at bruk av stearinlys bare vil vise seg to ganger om dagen, noe som til tider ikke er nok.

4. Piller. Den mest kjente og billigste formen for stoffet. De vil sikkert finnes i førstehjelpsutstyret, og passer for barn i alle aldre. Hvis den antipyretiske Paracetamol i tabletter blir gitt til barnet etter Nurofen, vil det ikke ha noen effekt på kroppen eller hjelpe svakt. For behandling er det bedre å bruke en medisin i flere dager..

En detaljert dosering av alle former for medisiner finner du i instruksjonene eller resepten. Du kan bruke stoffet uten å utnevne en barnelege på ikke mer enn 3 dager - hvis symptomene på forkjølelse ikke forsvinner, bør du absolutt besøke lege for å justere behandlingen.

Paracetamol (500 mg)

Bruksanvisningen

  • russisk
  • қазақша

Handelsnavn

Internasjonalt nonproprietært navn

Doseringsform

500 mg tabletter

Struktur

En tablett inneholder

hjelpestoffer: gelatin, potetstivelse, talkum, glyserin, kalsiumstearat og kornet sukker.

Beskrivelse

Tablettene er runde i form, med en sylindrisk overflate og en fasong, hvit eller hvit med en kremet eller rosa fargetone, med risiko på den ene siden.

Farmakoterapeutisk gruppe

Analgetika. Analgetika, antipyretika, andre. Anilider. Paracetamol.

ATX-kode N02BE01

Farmakologiske egenskaper

farmakokinetikk

Paracetamol, når det tas oralt, absorberes raskt og nesten fullstendig fra mage-tarmkanalen. Det maksimale nivået av konsentrasjon i blodet oppnås etter 0,5-2 timer. Paracetamol distribueres raskt og jevnt over hele kroppen. Plasmaproteiner binder 10-15% av den dosen som er tatt. Verdiene av distribusjonsvolum og biotilgjengelighet hos barn og voksne er ikke signifikant forskjellige. Legemidlet krysser morkaken barriere. Mindre enn 1% av dosen som blir tatt går over i morsmelk til ammende mødre. Paracetamol metaboliseres av mikrosomale leverenzymer, omtrent 80% danner konjugater med glukuronsyre og sulfater, opptil 17% gjennomgår hydroksylering med dannelse av aktive metabolitter som konjugerer med glutation.

Ved en overdose eller mangel på glutation, kan disse metabolittene forårsake hepatocyttnekrose. Halveringstiden for paracetamol er 1,5-2,5 timer. Det kan øke hos pasienter med alvorlig nedsatt leverfunksjon og eldre pasienter. 24 timer etter å ha tatt 85-90% av paracetamol utskilt i urinen i form av glukuronider og sulfater, og 3% uendret. Hos barn under 10-12 år er dannelsen av konjugater med sulfater den viktigste ruten for metabolisme og utskillelse av paracetamol. Sannsynligheten for hepatotoksisk effekt hos barn er lavere enn hos voksne.

Andre farmakokinetiske parametere hos voksne og barn er ikke forskjellige.

farmakodynamikk

Ikke-narkotisk smertestillende middel. Det har febernedsettende og smertestillende virkning. Legemidlet blokkerer cyclooxygenase i sentralnervesystemet, og påvirker sentrene for smerte og termoregulering. Tap av kroppsvarme øker under feberforhold som et resultat av vasodilatasjon og økt perifer blodstrøm. I betente vev nøytraliserer cellulære peroksidaser effekten av paracetamol på cyclooxygenase, noe som forklarer det nesten fullstendige fraværet av den betennelsesdempende effekten av stoffet..

Indikasjoner for bruk

infeksjonssykdommer og inflammatoriske sykdommer ledsaget av feber (akutte luftveisinfeksjoner, influensa, infeksjoner hos barn, reaksjoner etter vaksinasjon)

smertesyndrom med mild til moderat intensitet av forskjellig opprinnelse, inkludert hodepine, tannpine, nevralgi, algomenorrhea, smerter fra skader, brannskader, myalgi.

Dosering og administrasjon

Voksne og barn over 15 år, en oral oral dose på 500 mg; den maksimale enkeltdosen er 1000 mg. Maksimal daglig dose er 4000 mg.

Barn fra 6 til 9 år gamle (med en kroppsvekt på 22-30 kg: en enkelt dose avhenger av barnets kroppsvekt og er 250 mg, den maksimale daglige dosen er 1000-1500 mg; i alderen 9-12 år (kroppsvekt opp til 40 kg), en enkelt dose 500 mg, den maksimale daglige dosen på 2000 mg; over 12 år (veier mer enn 40 kg), en enkelt dose på 500 mg, den maksimale daglige dosen på 2000-4000 mg.

Det anbefalte intervallet mellom dosene av legemidlet er 6-8 timer (minst 4 timer).

Behandlingsvarigheten er ikke mer enn 3 dager som et febernedsettende middel og ikke mer enn 5 dager som bedøvelsesmiddel.

Behovet for å fortsette behandlingen med stoffet avgjøres av legen.

Bivirkninger

fra fordøyelsessystemet: kvalme, oppkast, magesmerter,

sjelden ved langvarig bruk - nedsatt leverfunksjon

allergiske reaksjoner: hudutslett, urticaria, angioødem, Quincke ødem, Lyell syndrom

fra urinsystemet: sjelden ved langvarig bruk, nedsatt nyrefunksjon

fra det hematopoietiske systemet: sjelden ved langvarig bruk, anemi, agranulocytose, trombocytopeni.

Hvis bivirkninger oppstår, må du slutte å ta stoffet og oppsøke lege.

Kontra

overfølsomhet for paracetamol og andre komponenter i stoffet

alvorlig nedsatt lever- og nyrefunksjon

blodsykdommer, inkludert anemi

glukose-6-fosfatdehydrogenase-enzymmangel

graviditet og amming

barn under 6 år.

Narkotikahandel

Mens pasienten tar andre medisiner, bør du oppsøke legen din. Koffein kan forbedre den smertestillende effekten av paracetamol. Paracetamol kan øke effekten av indirekte antikoagulantia, kumarinderivater, indol. Når den er foreskrevet i høye terapeutiske doser og samtidig tar antihistaminer, glukokortikoider, rifampicin, fenobarbital, etacrine syre, alkohol, forbedres den hepatotoksiske effekten. Når du bruker colestyramine i en periode på mindre enn 1 time etter inntak av paracetamol, er en reduksjon i absorpsjonen av sistnevnte mulig, og ved bruk av metoclopramid er en økning i adsorpsjon mulig. Barbiturater reduserer febernedsettende aktivitet. Ikke bruk sammen med andre medisiner som inneholder paracetamol. Ved samtidig administrering med salisylater øker risikoen for nefrotoksisitet betydelig. Paracetamol potenserer virkningen av antispasmodika.

spesielle instruksjoner

Det er foreskrevet med forsiktighet til pasienter med nedsatt lever- og nyrefunksjon, med Gilbert-syndrom, med godartet hyperbilirubinemi, så vel som eldre pasienter. Risikoen for å utvikle skadet lever øker hos pasienter med alkoholisk hepatose.

Forvrenger ytelsen til laboratorietester for kvantifisering av glukose og urinsyre i plasma.

Ved langvarig bruk av stoffet er det nødvendig å kontrollere bildet av perifert blod og leverens funksjonelle tilstand.

Paracetamol er en methemoglobin tidligere.

Hvis det oppstår bivirkninger, må du slutte å ta stoffet.

Graviditet og amming

Hvis det er nødvendig å bruke stoffet under amming, bør amming stoppes.

Egenskaper med påvirkning på evnen til å kjøre kjøretøy og mekanismer.

Spørsmålet om muligheten for å delta i potensielt farlige aktiviteter som krever økt oppmerksomhet og hastighet på psykomotoriske reaksjoner, bør avgjøres først etter vurdering av pasientens individuelle reaksjon på stoffet.

Overdose

Symptomer: blekhet i huden, svette, svimmelhet, mangel på matlyst, kvalme, oppkast, magesmerter, økt aktivitet av leverenzymer, økt protrombintid, smerter i leverområdet er senere manifestert. I alvorlige tilfeller utvikler leversvikt, koma og encefalopati, tinnitus, oliguri, kollaps, kramper.

Behandling: gastrisk skylling, saltvoksende midler, administrering av enterosorbenter, oral administrering av metionin 8-9 timer etter en overdose og N-acetylcystein 12 timer senere. Behovet for ytterligere terapeutiske tiltak (videre administrering av metionin, intravenøs administrering av acetylcystein) bestemmes avhengig av konsentrasjonen av paracetamol i blodet, samt tiden som gikk etter administrering.

Slipp skjema og emballasje

10 tabletter plasseres i blisterlistemballasje fra en film av polyvinylklorid eller lignende importert og aluminiumsfolie trykt lakkert eller lignende importert.

Primæremballasje sammen med passende antall instruksjoner for medisinsk bruk i staten og russiske språk legges i en eske med bølgepapp eller lignende importert.

Lagringsforhold

Oppbevares på et tørt, mørkt sted ved en temperatur som ikke er høyere enn 25 ° C.

Oppbevares utilgjengelig for barn!

Holdbarhet

Ikke bruk etter utløpsdatoen.

Apoteks ferievilkår

Produsent

LLP "Pavlodar farmasøytisk fabrikk"

Kasakhstan, Pavlodar, 140011, st. Kamzina, 33 år

Packer

LLP "Pavlodar farmasøytisk fabrikk".

Kasakhstan, Pavlodar, 140011, st. Kamzina, 33 år.

Registreringsbevisinnehaver

Pavlodar Pharmaceutical Plant LLP, Kasakhstan

Adressen til organisasjonen som godtar krav fra forbrukere om kvaliteten på produkter (varer) i Republikken Kasakhstan

Kan et barn gis paracetamol?

Paracetamol er et av de vanligste antipyretiske medisinene som foreldre prøver å få ned et barns temperatur. Det er vanlig å gi det selv med en liten temperaturøkning, så vel som for forebyggende formål. Men er det tilrådelig, og er paracetamol mulig for barn i det hele tatt?

Spørsmålet er velbegrunnet, og barneleger gjentar igjen og igjen: selvmedisinering er den viktigste fienden for helse. Så med denne medisinen: i noen tilfeller vil bruken av det gi et positivt resultat, mens det i andre ikke bare viser seg å være ineffektiv, men det kan også skade. Derfor, før du slår ned et barns temperatur med paracetamol, må du lese instruksjonene.

Indikasjoner for bruk

Vurder indikasjonene for bruk av paracetamol til behandling av barn, som ikke kan overses. De er:

  • temperatur fra 38,0 grader og over hos babyer opp til 5 år, som varer mer enn fem timer;
  • temperatur fra 38,5 grader og over, hos barn over 5 år, som varer mer enn fem timer;
  • tannpine, muskelsmerter, hodepine i forskjellige intensiteter;
  • hypertermi assosiert med virussykdommer og infeksjoner. Et barns bruk av dette stoffet kan redusere ansamlingen av overflødig varme i kroppen.

Dermed kan barn gis paracetamol for å lindre smerter og varme, inkludert som en del av forskjellige medisiner.

Når du blir tannlege, eventuelle virale infeksjoner overført av luftbårne dråper, samt sykdommer i betennelse i mandlene, laryngitt, bronkitt og andre, hvis symptom er høy feber, er stoffet effektivt i seg selv og i kombinasjon med analgin.

En av hovedfordelene med paracetamol er dens toleranse for å bruke praktisk talt fra fødselen. Ulempen er at dette stoffet ikke bekjemper sykdommen i seg selv, men bare lindrer noen av symptomene. På slutten av tidspunktet for virkningen kommer disse symptomene tilbake. Derfor er dette stoffet foreskrevet i kombinasjon med andre.

Kontraindikasjoner for barn som tar paracetamol

Paracetamol for barn har få kontraindikasjoner, og det er de likevel. De er:

  • en allergisk reaksjon på det viktigste virkestoffet;
  • i de første tre månedene av livet vil ingen barnelege ordinere barn med paracetamolholdige medisiner;
  • lever- og nyresykdommer;
  • kontraindikasjon for bruk av stikkpiller - sykdommer i mage-tarmkanalen.

I tillegg til kontraindikasjonene som er skrevet i instruksjonene, er det også noe som en kumulativ effekt eller en overdose av stoffet. I følge resultatene fra studiene var det å ta paracetamol ikke bare skadelig for barnet, men farlig når foreldrene forsømte den anbefalte doseringen og ga det for mye.

I tillegg, i smuler, som ofte senker temperaturen på paracetamolholdige medikamenter før fylte 3 år, forekom sykdommer som astma, eksem, allergier ved 6-7 år gammel.

Nok en gang snakker vi ikke om en enkelt dose paracetamol, men om konstant.

Hva er formene for paracetamol for barn?

For produksjon av dette stoffet brukes alle moderne farmakologiske former. Forskjellen deres ligger i påføringsmåten og i mengden hovedstoff. Når forskrives legemidlet, vil legen alltid spesifisere hvilken paracetamol han skal gi til barn. Vurder noen av skjemaene.

  • Sirup. Det er mest praktisk å gi den til de minste pasientene fra 3 måneder. Sirupen har en søt smak med bitterhet, noen ganger tilsettes det en fruktsmak. I 1 ml sirup inneholder bare 24 mg aktivt stoff, resten av volumet opptas av hjelpestoffer som er tillatt brukt av babyer. Sirup selges i 50 ml og 100 ml hetteglass..
  • Suspensjon. Konsistensen av suspensjonen er mykere og tynnere enn salven, men mer tyktflytende enn sirupen. Barnas paracetamol i form av en suspensjon, på grunn av dens sikkerhet, er godkjent for bruk fra 2 måneder. Det inkluderer ikke sukker. Hetteglass kan ha en kapasitet på 50 ml og 100 ml. Den eneste kontraindikasjonen for å ta suspensjonen er en allergi mot det viktigste virkestoffet.
  • stearinlys De brukes rektalt. Stearinlys varierer i størrelse: fra 0, 125 g til 1,0 g. Suppositorier med paracetamol kan brukes til å senke temperaturen til barn fra 3 måneder. Barn, det er bedre å gi paracetamol i stikkpiller om natten. De begynner å virke nesten en time etter inntak, men lengre enn tabletter eller sirup.
  • Tabletter. Hvis en suspensjon av paracetamol og sirup er dyr, er tabletter mye billigere. Ja, og i ethvert hjemmemedisinskap kan de bli funnet dag og natt. Legemidlet i tabletter kan gis til barn som ikke er yngre enn 2 år, og bare hvis stoffet i andre doseringsformer ikke er tilgjengelig. Før du gir dem til babyen, må tablettene knuses til et pulver og tilsett litt søtt vann.

Alle antipyretiske medisiner for barn inkluderer paracetamol. Alle anbefalingene beskrevet ovenfor gjelder for disse medisinene..

Et stoffParacetamol innhold
Paracetamol sirupi 5 ml 120 mg
Efferalgan sirupi 5 ml 150 mg
Suspensjon baby panodoli 5 ml 120 mg
Calpol-suspensjoni 5 ml 120 mg
Paracetamol tabletter200 mg, 500 mg
Stearinlys for barn Panadol125 mg, 250 mg
Sferalgan stearinlys80 mg, 150 mg, 300 mg
Stearinlys defecon D50 mg, 100 mg, 250 mg

Det er viktig å vite doseringen av paracetamol til barn.

Dosering

Dosen av paracetamol for barn beregnes avhengig av kroppsvekt. For å gjøre det mer praktisk for foreldre, er alle data listet i tabellen. Den gir beregninger som tar hensyn til de forskjellige doseringsformene av paracetamol. Doseringen av paracetamol per 1 kg vekt er 12 mg. Hvis foreldre gir medisinen strengt i samsvar med tabellen, vil det ikke være problemer med en overdose av paracetamol for barnet.

BabyvektNormen for paracetamol per kilo vektSirup, suspensjonstearinlystabletter
Paracetamol, Panadol, KalpolCefecon DPanadol for barnEfferalgan
3 kg36 mg1,5 ml----
4 kg48 mg2 ml1 til 50 mg---
5 kg60 mg2,5 ml1 til 50 mg---
6 kg72 mg3 ml--1 til 80 mg-
7 kg84 mg3,5 ml1 til 100 mg-1 til 80 mg-
8 kg96 mg4 ml1 til 100 mg1 til 125 mg-½ 200 mg
9 kg108 mg4,5 ml1 til 100 mg1 til 125 mg-½ 200 mg
10 kg120 mg5 ml-1 til 125 mg1 til 150 mg½ 200 mg
11 kg132 mg5,5 ml-1 til 125 mg1 til 150 mg¾ 200 mg hver
12 kg144 mg6 ml-1 til 125 mg1 til 150 mg¾ 200 mg hver
13 kg156 mg6,5 ml2 til 100 mg-1 til 150 mg¾ 200 mg hver
14 kg168 mg7 ml2 til 100 mg-1 til 150 mg¾ 200 mg hver
15 kg180 mg7,5 ml2 til 100 mg--1 til 200 mg
16 kg192 mg8 ml2 til 100 mg--1 til 200 mg
17 kg204 mg8,5 ml1 til 250 mg--1 til 200 mg
18 kg216 mg9 ml1 til 250 mg--1 til 200 mg
19 kg228 mg9,5 ml1 til 250 mg--1 til 200 mg
20 kg240 mg10 ml1 til 250 mg-1 til 300 mg1 til 200 mg
21 kg252 mg10,5 ml1 til 250 mg-1 til 300 mg½ til 500 mg
22 kg264 mg11 ml1 til 250 mg-1 til 300 mg½ til 500 mg
23 kg276 mg11,5 ml1 til 250 mg-1 til 300 mg½ til 500 mg
24 kg288 mg12 ml1 til 250 mg-1 til 300 mg½ til 500 mg
25 kg300 mg12,5 ml--1 til 300 mg½ til 500 mg
26 kg312 mg13 ml--1 til 300 mg½ til 500 mg
27 kg324 mg13,5 ml--1 til 300 mg¾ 500 mg hver
28 kg336 mg14 ml--1 til 300 mg¾ 500 mg hver
29 kg348 mg14,5 ml--1 til 300 mg¾ 500 mg hver
30 kg360 mg15 ml--1 til 300 mg¾ 500 mg hver
31 kg372 mg15,5 ml2 til 250 mg--¾ 500 mg hver
32 kg384 mg16 ml2 til 250 mg--¾ 500 mg hver
33 kg396 mg16,5 ml2 til 250 mg--¾ 500 mg hver
34 kg408 mg17 ml2 til 250 mg--¾ 500 mg hver
35 kg420 mg17,5 ml2 til 250 mg--¾ 500 mg hver
36 kg432 mg18 ml2 til 250 mg--¾ 500 mg hver
37 kg444 mg18,5 ml2 til 250 mg--¾ 500 mg hver
38 kg456 mg19 ml2 til 250 mg--1.500 mg
39 kg468 mg19,5 ml2 til 250 mg--1.500 mg
40 kg480 mg20 ml2 til 250 mg--1.500 mg

Det er også viktig å vite at paracetamolholdige medisiner kan gis til barn med et intervall på 3-4 timer, opptil 4 ganger om dagen..

En overdose av stoffet har følgende symptomer: alvorlig blekhet, oppkast, svimmelhet. Dette er en anledning for øyeblikkelig legehjelp..

Å oppsummere

  1. Svaret på spørsmålet om paracetamol kan gis til et barn, mottas, og det er positivt..
  2. Før du bestemmer deg for å gi stoffet, må du innhente tillatelse fra legen.
  3. Doseringsformen av paracetamol påvirker ikke resultatet, det viktigste er at det passer til barnet.
  4. Gi medisinen strengt i samsvar med instruksjonene, og følg anbefalt dosering.
  5. Ikke bruk dette legemidlet som en febernedsettende middel for ofte.

Vi anbefaler også å lese: Er det mulig for et barn å dra til sjøen sammen med foreldrene sine??
Les alt det mest nyttige på hjemmesiden vår: Er det mulig for et barn??