Nettstedet gir referanseinformasjon bare til informasjonsformål. Diagnostisering og behandling av sykdommer skal utføres under tilsyn av en spesialist. Alle medikamenter har kontraindikasjoner. Spesialkonsultasjon kreves!

Hva slags stoff er rinza??

Handlingsmekanismen

De medisinske egenskapene til dette stoffet skyldes tilstedeværelsen av komponenter som har en antipyretisk, smertestillende, vasokonstriktiv, antiallergisk og psykostimulerende effekt..

Paracetamol er et legemiddel som har en febernedsettende og smertestillende effekt. På grunn av dens egenskaper, reduserer det smerter cider, nemlig sår hals, hodepine, leddsmerter og muskelsmerter, reduserer feber. Alt dette er assosiert med hemming av prostaglandinsyntese i sentrum av termoregulering, som ligger i hypothalamus.

Fenylefrinhydroklorid er en vasokonstriktor. Det virker på α1-adrenerge reseptorer, som er lokalisert på blodkarene i neseslimhinnen, og fører til innsnevring av dem. Som et resultat avtar volumet av innkommende blod til nesen og nesetetthet lettes. Dermed er nasal pust mye lettere..

Klorfenaminmaleat - et verktøy som har en anti-allergisk effekt - eliminerer kløe i øyne, nese, hevelse og hyperemi i slimhinnene i nesehulen, nasopharynx og bihuler. Dette skyldes det faktum at dette stoffet er en hemmer av histamin (en formidler av allergiske reaksjoner av den umiddelbare typen).

Koffein er et middel som har en stimulerende effekt på sentralnervesystemet, noe som til slutt fører til en nedgang i døsighet og tretthet, noe som øker mental og fysisk ytelse.

Rinza er et antibiotikum eller ikke?

Antibiotika er medisiner som kan hemme vekst, utvikling og reproduksjon av mikrober. I henhold til typen antimikrobiell virkning skilles to typer antibiotika - de som fører til døden av mikroorganismer og de som hemmer vekst og reproduksjon av bakterier. Også antibiotika etter deres kjemiske struktur er delt inn i flere grupper - makrolider, aminoglykosider, tetracykliner og andre..

Rinza er ikke et antibiotikum, men refererer til et medikament som har betennelsesdempende, smertestillende og antipyretiske effekter som et resultat av hemming av prostaglandinsyntese ved å hemme aktiviteten til cyclooxygenase-enzymet (COX).

Hva er forskjellen mellom skylling og antivirale medisiner (remantadin, ingavirin)?

Antivirale medisiner er medisiner som er rettet mot å bekjempe virussykdommer (influensa, meslinger, kusma og andre). Til dags dato er det mange antivirale medisiner som kan fås på forskjellige måter. Imidlertid er prosessen med å skaffe dem ganske komplisert, på grunn av hvilken prisen på disse stoffene kan overdrives.

Ved influensa og andre akutte luftveisinfeksjoner, undertrykker Ingavirin reproduksjon (reproduksjon) av viruset, forårsaker en økning i innholdet av interferon i blodet, forkorter feberperioden, reduserer hodepine, svakhet, svimmelhet, katarralsymptomer (f.eks. Hoste og nysing).

Remantadine har også en uttalt aktivitet mot influensavirus. Behandling med dette stoffet er effektivt i de tidlige stadiene av sykdommen. Det kan også brukes til profylaktiske formål i løpet av epidemiens og pandemisesongen, spesielt hvis det har vært kontakt med en allerede syk person..

Sammensetning, frigjøringsskjema, bruksanvisning

Rinza har forskjellige former for frigjøring, som lar deg ta dette stoffet inne enten i form av tabletter eller i form av et pulver for oppløsning.

Dette stoffet er tilgjengelig i form av:

  • piller
  • pulver til oral løsning - rinzasip med C-vitamin (for voksne) og rinzasip for barn;
  • resorpsjonstabletter - rinza lorsept.

Corns tabletter

Piller er en brukervennlig form for frigjøring av et hvilket som helst medikament. Sammensetningen av en tablett av linsen inkluderer flere aktive stoffer - paracetamol (500 mg), koffein (30 mg), fenylefrinhydroklorid (10 mg), klorfenaminmaleat (2 mg).

Rinza produseres oftest i form av runde rosa flate tabletter med skrå kanter og en skillelinje på den ene siden.

Legemidlet inneholder forskjellige hjelpestoffer, og dette faktum må tas i betraktning når det forskrives, hvis pasienten har intoleranse mot et av disse stoffene.

Ytterligere komponenter i corns tabletter er:

  • silisiumdioksid;
  • maisstivelse;
  • magnesiumstearat;
  • povidon;
  • natriummetylparahydroksybenzoat;
  • talkum;
  • Crimson fargestoff;
  • natriumkarboksymetylstivelse.
Tabletter selges i en aluminiumsblemme, som vanligvis inneholder 10 tabletter. Emballasjen til stoffet er papp, det kan inneholde 1 eller 2 blemmer (10 eller 20 tabletter) og bruksanvisning.

Rinzasip drink (pulver for oppløsning)

For oral administrering er stoffet også tilgjengelig i pulverform for fremstilling av en løsning. De aktive stoffene i dette stoffet er askorbinsyre (200 mg), koffein (30 mg), paracetamol (750 mg), fenylefrinhydroklorid (10 mg), feniraminmaleat (20 mg). Denne formen for utgivelse selges under navnet rinzasip med vitamin C (askorbinsyre). Dette pulveret er produsert i en pose (poser med 5 g hver) av aluminiumsfolie laminert med polyetylen og polyester. Det selges vanligvis i pappemballasje av 5, 10 eller 25 poser, sammen med bruksanvisning. Pulveret for fremstilling av rinsasip-løsning er av tre typer - appelsin, sitron og solbær.

Rinzasip for barn

Denne doseringsformen er tilgjengelig i form av et kornet pulver fra lyserosa til rosa farger med hvite og mørkrosa flekker. Sammensetningen av en pose (pose) rinzasip til barn inkluderer askorbinsyre (100 mg), paracetamol (280 mg), feniraminmaleat (10 mg).

Ytterligere komponenter i stoffet for barn er:

  • aspartam;
  • kalium-acesulfat;
  • magnesiumsitrat;
  • sukrose;
  • bringebærsmak;
  • fargestoff azorubin.

Lorsept resins resorpsjon tabletter

For øyeblikket kan du finne salg under handelsnavnet Rinza Lorsept resorpsjonstabletter med ulik smak. Dette legemidlet inneholder ikke de samme komponentene som medisinene beskrevet tidligere. De aktive ingrediensene i dette stoffet er amylmetakresol og diklorbenzylalkohol. Dette stoffet brukes mot smittsomme sykdommer i munnhulen og halsen - faryngitt, laryngitt, betennelse i mandlene, gingivitt og andre. Rinza lorsept er et aktuelt antiseptisk middel som har betennelsesdempende, smertestillende og lokalbedøvende effekter. Dette stoffet eliminerer symptomene på irritasjon i slimhinnene i øvre luftveier, reduserer nesetetthet og lindrer sår hals..

Rinza lorsept er foreskrevet for voksne og barn over 6 år, 1 tablett hver 2. til 3. time. Maksimal dose per dag er 8 tabletter.

Hvordan ta stoffet?

Skylletabletter tas oralt. Barn over 15 år og voksne får vanligvis en tablett 3 eller 4 ganger om dagen. Den maksimale daglige dosen av dette stoffet er 4 tabletter.

Rinzasip med vitamin C tas også oralt. Innholdet i en pose (pose) må helles i et glass og hell varmt vann (200 ml), bland til helt oppløst og drikk (hvis ønskelig kan sukker eller honning tilsettes). Det anbefales å ta stoffet 1 eller 2 timer etter et måltid. Voksne og barn over 15 år tar vanligvis en pose 3 eller 4 ganger om dagen.

Doseringen av stoffet som brukes til barn, avhenger av barnets alder. Barn fra 6 til 10 år bør ta en pose 2 ganger om dagen. Barn fra 10 til 12 år får forskrevet en pose 3 ganger om dagen. Barn fra 12 til 15 år tar 1 pose 4 ganger om dagen.

Intervallet mellom dosene av stoffet skal være 4 til 6 timer. Behandlingsforløpet skal ikke være mer enn 5 dager. Hvis symptomene vedvarer eller forverres etter 5 dager med bruk av stoffet, bør du slutte å ta det og oppsøke legen din.

Når kan jeg ta koriander - før eller etter å ha spist??

Effekten av medikamenter avhenger noen ganger av tilstanden i mage-tarmkanalen og tilstedeværelsen av mat i det, som kan samhandle med stoffet og hemme dets absorpsjon. Det er viktig å ta stoffet på det tidspunktet som legen har indikert eller anbefalt i instruksjonene for bruk av stoffet, ellers kan medisinen ganske enkelt bli ubrukelig eller til og med skade helse.

Skyll inneholder stoffer som i noen grad kan irritere mageslimhinnen. Derfor tas dette stoffet best umiddelbart etter å ha spist..

Hvor lang tid handler krypteren??

Paracetamol absorberes raskt fra mage-tarmkanalen, hovedsakelig i tynntarmen. Etter å ha tatt stoffet, oppnås dets maksimale konsentrasjon i blodet etter 10 - 60 minutter, og begynner deretter gradvis å avta. I kombinasjon med paracetamol absorberes fenylefrin også raskt, og den maksimale konsentrasjonen i blodet oppnås innen en time etter administrering.

Klorfeniramin absorberes sakte fra mage-tarmkanalen, og absorpsjonen avhenger av flere faktorer, for eksempel å spise, bruke andre medisiner og mengden væske som konsumeres. Etter oral administrering av klorfeniramin oppnås dens maksimale plasmakonsentrasjon etter 1 - 2,5 timer.

Koffein fra fordøyelseskanalen absorberes ganske raskt. Som regel oppnås maksimal konsentrasjon etter 30-60 minutter i plasma..

Dermed begynner effekten av tilberedningen av korn allerede i den første timen etter inntaket.

Analoger av stoffet

Som nevnt tidligere er tilberedningen av korn multikomponent. Disse komponentene finnes i forskjellige preparater som har andre handelsnavn. Den viktigste aktive ingrediensen i disse stoffene er paracetamol..

Om nødvendig kan tablettene erstattes med følgende medisiner:

  • Grippgo er et medikament som inneholder de samme komponentene som koriander. Det gir symptomatisk behandling - reduserer temperatur, hodepine, nesetetthet, sår hals, smerter i øynene, muskler og ledd.
  • Rinikold er et kombinasjonsmiddel som behandler forkjølelse ledsaget av en rennende nese, hodepine, feber, nesetetthet og frysninger..
  • Combigripp - et medikament som er tilgjengelig i form av tabletter og brukes også i symptomatisk behandling av akutte virussykdommer i luftveiene.
Gitt det faktum at korn også er tilgjengelig i form av et pulver for fremstilling av en løsning for oral administrering, har dette stoffet også analoger. I mangel av rinzasip med vitamin C på apoteket, kan det erstattes med medisiner med en lignende sammensetning og virkningsmekanisme..

Om nødvendig kan rinzasip med vitamin C erstattes:

  • antigrippin;
  • Fervexom;
  • teraflu;
  • forkjølelse influensa pluss andre.

Hvordan lagre stoffet?

Noe som er bedre - koriander eller teraflu?

Coldrex og Reeance

Indikasjoner for behandling (hva hjelper korn?)

Hvordan er forkjølelse og influensa?

Med influensa i det kliniske bildet er det tre viktigste syndromer - rus syndrom, catarrhal syndrom og febersyndrom. Alvorlighetsgraden av denne sykdommen bestemmes først og fremst av tilstedeværelsen og alvorlighetsgraden av russyndrom. Influensa begynner akutt, ofte med frysninger. Kroppstemperaturen når 38 til 40 grader. Generelt toksikosesyndrom manifesteres av svakhet, adynamia, svette, muskelsmerter, øyeboller, lacrimation. Pasienter har hodepine, svimmelhet, oppkast, og noen ganger observeres bevissthetstap og neseblod. Skader på luftveiene manifesteres av sår hals, tørr hoste, hes stemme, nesetetthet og rhinitt. Etter 3 til 4 dager blir hosten våt.

Forhøyet kroppstemperatur er det første tegnet på en organisme som kjemper mot et smittestoff. Årsaken til at kroppstemperaturen stiger er inntreden i blodet av stoffer som påvirker sentrum av termoregulering i sentralnervesystemet. Svært høye temperaturer kan føre til overoppheting av indre organer og anfall. Et febernedsettende middel, og i dette tilfellet paracetamol, er et middel som hemmer dannelsen av prostaglandiner (stoffer som forårsaker høy feber).

Chills er en tilstand i kroppen som er preget av en krampe i perifere blodkar i huden uten å øke blodtrykket. Denne tilstanden og økt kroppstemperatur henger sammen, ettersom de er reaksjoner av immunsystemet på infeksjon av kroppen av virus og bakterier..

Hodepine i forkjølelse og influensa utvikler seg som følge av skade på blodkarene i membranene i hjernen. Som et resultat blir blodsirkulasjonen forstyrret, karene utvider seg og strømmer over av blod. I fremtiden fører dette til irritasjon av smertereseptorer, som også er plassert i hjernehinnene..

Nesetetthet oppstår når et smittestoff multipliserer seg i epitelcellene i øvre luftveier. Som et resultat av ødeleggelsen av disse cellene svekkes slimhinnens funksjon. Også i slimhinnen er det celler som produserer slim. Med skade på neseslimhinnen øker aktiviteten til disse cellene, som et resultat av at utslippet av slimhinnekarakteren øker. Fenylefrinhydroklorid, som er en del av dette stoffet, bekjemper dette symptomet - det reduserer hevelse og innsnevrer blodkar.

Takket være stoffet feniraminmaleat, kan du eliminere symptomer som nysing, lacrimation, hevelse og andre manifestasjoner av allergier..

Ved hvilken temperatur kan jeg ta kornene?

Forhøyet kroppstemperatur er en beskyttende reaksjon fra menneskekroppen på en smittsom og inflammatorisk prosess. Med økende temperatur aktiveres kroppens immunsystem, og de forårsakende infeksjonsmidlene formerer seg saktere. Derfor antas det at kroppstemperatur opptil 38 grader hjelper menneskekroppen å bekjempe infeksjon.

Hver pasient er individuell og tolererer forskjellig en økning i kroppstemperatur. For noen er temperaturen på 37,5 grader allerede kritisk, mens noen på 39 grader forblir aktiv og jobber. Det må huskes at paracetamol som et febernedsettende middel begynner å vise sin virkning, starter ved en temperatur på 38 grader. Følgelig brukes tilberedningen av korn i tilfeller hvor kroppstemperaturen er 38 grader eller høyere..

Bivirkninger etter bruk av stoffet

Bivirkninger ved bruk av dette stoffet kan være forbundet med dets virkning på forskjellige kroppssystemer.

Bruken av korn kan være komplisert:

  • Allergiske reaksjoner. Dette kan manifesteres ved hudutslett, urticaria, kløe, angioødem (Quinckes ødem), anafylaktisk sjokk. Disse forholdene kan vises som et resultat av at pasienten har en allergi mot de aktive komponentene i legemidlet eller et hvilket som helst hjelpestoff som er en del av.
  • Endringer i nervesystemet. Dette er ledsaget av hodepine, svimmelhet, irritabilitet, døsighet..
  • Brudd på det kardiovaskulære systemet. I dette tilfellet er det en økning i blodtrykk, takykardi, hjertebank.
  • Fordøyelsessykdommer. Disse lidelsene manifesteres av kvalme, oppkast, smerter i den epigastriske regionen, diaré (diaré), tørr munnslimhinne.
  • Blodsystemets nederlag. Rinza kan påvirke hematopoiesis-prosessen negativt, som et resultat av det kan observeres anemi (lavt hemoglobin i blodet), trombocytopeni (reduksjon i antall blodplater i blodet), leukopeni (reduksjon i antall hvite blodlegemer - leukocytter), metemoglobinemi (økning i metemoglobin).
  • Endringer i urinsystemet. Bruk av korn kan være komplisert av nyrekolikk, glukosuri (tilstedeværelsen av glukose i urinen), vanskeligheter med å urinere.
  • Alvorlige hudreaksjoner som er ekstremt sjeldne. Disse reaksjonene kan være akutt generalisert exanematematisk pustulose (en sykdom som er preget av utvikling av purulente utslett på huden, ledsaget av svie og kløe, feber), Steven-Johnson syndrom (en tilstand der det vises blemmer på slimhinnen i munnen, halsen, øynene, kjønnsorganene ) Det kan også være toksisk epidermal nekrolyse, som er preget av løsrivelse av store områder av huden. Som et resultat ser den berørte huden ut som hud skoldet med kokende vann..
Hvis pasienten la merke til en av de beskrevne bivirkningene, bør du i dette tilfellet slutte å bruke stoffet og oppsøke lege umiddelbart.

Interaksjonen mellom korn med andre medisiner

Dette stoffet bør tas med forsiktighet sammen med andre medisiner. Effekten av medisinene som tas, kan enten forbedres eller svekkes.

Interaksjonen mellom korn med andre medisiner

Effekter mens du bruker en billet

Antikoagulantia (heparin, warfarin)

Legemidler som hemmer blodkoagulasjon og hemmer blodpropp.

Langvarig bruk av paracetamol øker effekten av indirekte antikoagulantia, noe som resulterer i økt risiko for blødning.

Ulike farmakologiske medisiner som brukes til å behandle hypertensjon (preget av en vedvarende økning i blodtrykket).

Fenylefrin reduserer effektiviteten til disse midlene.

Hjerteglykosider (Digoxin)

Medisiner som brukes til å behandle akutt og kronisk hjertesvikt.

Risikoen for å utvikle arytmier og hjerteinfarkt kan øke..

Barbiturater, rifampicin, trisykliske antidepressiva

Legemidler som har en deprimerende effekt på sentralnervesystemet.

Ved overdosering og samtidig bruk av paracetamol øker risikoen for giftige effekter på leveren.

Kortikosteroider (prednison, hydrokortison)

Hormoner produsert av binyrebarken og regulerer mineral-, karbohydrat- og proteinmetabolisme i kroppen.

Når de brukes sammen, øker risikoen for å utvikle glaukom.

Overdosering av Rinza

Som regel er en overdose forårsaket av paracetamol. Hvis pasienten har tatt mer enn 10 g paracetamol, har han leverskade. Inntak på mer enn 5 g kan også føre til leverskade, men pasienten kan ha flere risikofaktorer - regelmessig overdreven drikke, spiseforstyrrelser, cystisk fibrose, HIV-infeksjon, langvarig behandling med fenobarbital, rifampicin og andre medisiner som stimulerer leverenzymer.

Ved overdosering av paracetamol oppdages hovedsakelig bivirkninger, som anorexia (mangel på matlyst), kvalme, oppkast, magesmerter, blekhet i huden, økt svette, generell utilpasi, gulsott, akutt leversvikt, hepatomegaly (utvidet lever). Konsekvensene av akutt leversvikt kan være sepsis (blodforgiftning), soppinfeksjon, blødning fra fordøyelseskanalen, hjerneødem, koma, hypoglykemi (en reduksjon i glukosekonsentrasjon i blodet), respirasjonssvikt, pankreatitt og andre..

Det er også tilfeller der en overdose av andre komponenter av kornet ikke er utelukket..

Ved overdose av fenylefrin observeres kvalme, oppkast, irritabilitet, søvnløshet, hodepine, kramper, takykardi og økt blodtrykk..

Symptomer på en koffein overdose inkluderer magesmerter, kvalme, oppkast, frysninger, feber, arytmi, tachypnea (rask pust) og hodepine. Det er også angst, søvnløshet, svakhet, irritabilitet, tap av matlyst, skjelving, hypokalemia (en reduksjon i konsentrasjonen av kalium i blodet), hyponatremia (en reduksjon i natriumkonsentrasjonen i blodet), hyperglykemi (en økning i konsentrasjonen av glukose i blodet) og andre patologiske forhold.

En overdose av klorfeniramin kan føre til hypertermi (overoppheting), utvidede pupiller, munntørrhet, urinretensjon, takykardi, kvalme og oppkast. Desorientering, hallusinasjoner, psykose, kramper og hjertearytmier kan også utvikle seg med en overdose av dette stoffet..

Behandlingen av den påståtte overdosen inkluderer skylling i magesekken og administrering av aktivert karbon inni og en motgift (i tilfelle av paracetamol, acetylcystein fungerer som en motgift) intravenøst. Denne behandlingen er effektiv opptil 24 timer etter inntak av paracetamol. Videre behandling bør utføres på en spesialisert avdeling på sykehuset ved hjelp av leger.

Kontra

En absolutt kontraindikasjon for utnevnelse og bruk av dette stoffet er overfølsomhet for ingrediensene som utgjør sammensetningen. Svelging av dette legemidlet kan være ledsaget av alvorlige allergiske reaksjoner..

Det er kontraindisert å ta stoffet korn:

  • med alvorlig åreforkalkning (en sykdom der det er avsetting av kolesterol og noen fraksjoner av lipoproteiner i lumen på karene) i koronararteriene;
  • med arteriell hypertensjon (høyt blodtrykk);
  • med diabetes;
  • mens du tar antidepressiva, betablokkere, monoaminoksidasehemmere;
  • når du tar andre medisiner, som inkluderer de samme stoffene som sammensetningen av skyllemidlet;
  • med alkoholisme;
  • under graviditet og amming;
  • i barndommen (opptil 15 år).
Samtidig er det verdt å merke seg at det er en rekke patologiske tilstander som dette stoffet bør foreskrives med forsiktighet, da dette kan føre til utvikling av uønskede konsekvenser.

Skyll bør tas med forsiktighet:

  • med hypertyreose (økt skjoldbruskfunksjon);
  • med feokromocytom (en svulst som aktivt skiller ut adrenalin eller noradrenalin);
  • med bronkial astma;
  • med blodsykdommer;
  • med akutt hepatitt;
  • med nedsatt lever- og / eller nyresvikt;
  • mens du tar medisiner som kan påvirke leveren negativt (barbiturater, fenobarbital, fenytoin, karbamazepin, rifampicin, isoniazid og andre);
  • med pyloroduodenal obstruksjon, stenotisk magesår og / eller tolvfingertarmsår;
  • med lukket vinkelform av glaukom;
  • med epilepsi;
  • med prostatahyperplasi.

Kan jeg ta korntabletter til barn??

Er det mulig å drikke koriander hvis det ikke er feber?

Bruk under graviditet og amming

Er det mulig å kombinere et foringsrør med alkohol??

Hvordan påvirker korzaen kjøring?

Prisen (kostnaden) for tilberedning av koriander i byene i Russland

Kostnaden for medikamenter i apotek avhenger av produksjonslandet, kostnadene for deres fremstilling, transport og lagring. Kostnaden bestemmes også av formen for frigivelse, dosering av virkestoffer og andre faktorer.
Prisene på stoffet i forskjellige byer i Russland

Pulver til oral løsning (rinzasip med C-vitamin)

Pulver til løsning for barn (rinzasip for barn, 10 poser med 3 g)

Rinza

Rinza er et kombinasjonsmiddel. Paracetamol som er inkludert i sammensetningen har en febernedsettende og smertestillende effekt: det reduserer smertesyndromet som er observert ved forkjølelse - sår hals, hodepine, smerter i muskler og ledd, og senker feber. Fenylefrin har en vasokonstriktiv effekt - det reduserer hevelse og hyperemi i slimhinnene i øvre luftveier og bihuler. Klorfeniramin har en anti-allergisk effekt: det eliminerer kløe i øyne, nese og svelg, hevelse og hyperemi i slimhinnene i nesehulen, nasopharynx og bihuler, og reduserer ekssudative manifestasjoner. Koffein har en stimulerende effekt på sentralnervesystemet, noe som fører til en nedgang i tretthet og døsighet, for å øke mental og fysisk ytelse.

Indikasjoner for bruk:
Legemidlet Rinza anbefales til bruk for symptomatisk behandling av forkjølelse, influensa, akutte luftveisinfeksjoner (feber, smerter, rhinoré).

Bruksmåte:
Rinza tatt muntlig. Barn over 15 år og voksne bør ta Rinza 1 tablett. 3-4 ganger om dagen. Maksimal daglig dose er 4 tabletter. Behandlingsforløpet er ikke mer enn 5 dager. Hvis den terapeutiske effekten er fraværende etter denne perioden, når du tar Rinza i samsvar med instruksjonene, bør du oppsøke lege.

Bivirkninger:
Selv når du tar Rinza tabletter i samsvar med instruksjonene i et begrenset antall tilfeller, kan slike bivirkninger oppstå: allergiske reaksjoner (inkludert hudutslett, kløe, urticaria, angioødem), svimmelhet, sovner, økt irritabilitet, mydriasis; økning i blodtrykk, takykardi forekommer; kvalme, oppkast, epigastrisk smerte kan forekomme; tørr i munnen urinretensjon, parese av innkvartering, økt intraokulært trykk; anemi, trombocytopeni, agranulocytose, hemolytisk anemi, aplastisk anemi, methemoglobinemia, pancytopenia; hepatotoksisk effekt, nefrotoksisitet (papillær nekrose); bronkial hindring.

Kontra:
Bruk av Rinza tabletter er kontraindisert i tilfelle overfølsomhet overfor paracetamol og andre komponenter som utgjør stoffet; når du tar andre medisiner som inneholder stoffer som er en del av Rinz; mens du tar trisykliske antidepressiva, MAO-hemmere, betablokkere.

Det er kontraindisert å motta Rinza under graviditet og amming. Bruk av Rinza i barndommen (opptil 15 år) er kontraindisert.
nøye:
Arteriell hypertensjon; hypertyreose; feokromocytom; diabetes; bronkitt astma; kronisk obstruktiv lungesykdom; glukose-6-fosfatdehydrogenase mangel; blodsykdommer; medfødt hyperbilirubinemia (Gilbert, Dubin-Johnson og Rotor syndromer); lever- og / eller nyresvikt; vinkellukking form av glaukom; prostatahyperplasi.

Svangerskap:
Ta Rinza-stoffet under graviditet er kontraindisert.

Interaksjon med andre medisiner:
Rinza forbedrer effekten av MAO-hemmere, beroligende midler, etanol. Antidepressiva, antiparkinsonmedisiner, antipsykotiske medikamenter, fenotiazinderivater - øker risikoen for urinretensjon, munntørrhet og forstoppelse. Glukokortikosteroider øker risikoen for å utvikle glaukom. Paracetamol reduserer effektiviteten til vanndrivende medisiner. Klorfeniramin samtidig med MAO-hemmere, furazolidon kan føre til hypertensiv krise, agitasjon, hyperpyrexia. Trisykliske antidepressiva øker den adrenomimetiske effekten av fenylefrin, samtidig administrering av halotan øker risikoen for ventrikulær arytmi. Reduserer den hypotensive effekten av guanethidin, som igjen forbedrer den alfa-adrenostimulerende aktiviteten til fenylefrin.
Med samtidig administrering av Rinza med barbiturater, difenin, karbamazepin, rifampicin og andre indusere av mikrosomale leverenzymer, øker risikoen for å utvikle hepatotoksiske effekter av paracetamol.

Overdose:
En overdose kan oppstå hvis du ikke følger reglene for å ta stoffet som er foreskrevet i instruksjonene for bruk av Rinza. En overdose, forårsaket, som regel av paracetamol, manifesterer seg etter å ha tatt mer enn 10-15 g av sistnevnte. Mulig: blekhet i huden, anoreksi, kvalme, oppkast; hepatonecrosis; økt aktivitet av "lever" -transaminaser, en økning i protrombintiden. Ved overdosering, kontakt lege umiddelbart. Behandling: gastrisk skylling, etterfulgt av utnevnelse av aktivert karbon; symptomatisk terapi, innføring av metionin 8-9 timer etter en overdose og N-acetylcystein - etter 12 timer.

Lagringsforhold:
Liste B. Oppbevar Rinza ved en temperatur som ikke overstiger 25 ° C på et tørt, mørkt sted. Oppbevares utilgjengelig for barn..

Utgivelsesskjema:
Rinza er tilgjengelig i tablettform, i blemmer på 10; 20 tabletter.

Struktur:
1 tablett Rinza inneholder: paracetamol 500 mg, koffein 30 mg, fenylefrinhydroklorid 10 mg, klorfeniraminmaleat 2,0 mg.
Hjelpestoffer: kolloidalt silisiumdioksyd, maisstivelse, maisstivelse (for 20% pasta), povidon (K30), natriummetylparahydroksybenzoat, magnesiumstearat, talkum, natriumkarboksymetylstivelse (type A), Crimson fargestoff (Ponso 4R).

Rinza ® (Rinza ®) bruksanvisning

Eieren av registreringsbeviset:

Den er laget:

Avdeling for selskapet:

Kontakter for samtaler:

Doseringsform

reg. No: П N015798 / 01 av 05/14/09 - Ubegrenset Dato for omregistrering: 05/11/18
Rinza ®

Utgivelsesform, emballasje og sammensetning av legemidlet Rinza ®

Tablettene er runde, flate, rosa med mørkrosa og hvite flekker, med skrå kanter og en skillelinje på den ene siden.

1 fane.
paracetamol500 mg
koffein30 mg
fenylefrinhydroklorid10 mg
klorfenaminmaleat2 mg

Hjelpestoffer: kolloidalt silisiumdioksyd - 7 mg, maisstivelse - 62,5 mg, maisstivelse (for 20% pasta) - 20 mg, povidon (K30) - 4 mg, natriummetylparahydroksybenzoat - 1 mg, magnesiumstearat - 6 mg, talkum - 7 mg, natriumkarboksymetylstivelse (type A) - 10 mg, Crimson fargestoff (Ponso 4R) - 0,5 mg.

4 ting. - blemmer (1) - pakker av papp.
4 ting. - blemmer (2) - pakker av papp.
10 deler. - blemmer (1) - pakker av papp.
10 deler. - blemmer (2) - pakker av papp.

farmakologisk effekt

Paracetamol har en smertestillende og febernedsettende effekt. Reduserer smertesyndromet som er observert ved forkjølelse - sår hals, hodepine, muskelsmerter og leddsmerter, reduserer feber.

Fenylefrin - Alpha1-adrenomimetic. Det har en vasokonstriktor effekt, reduserer hevelse og hyperemi i slimhinnene i de øvre luftveier og bihuler..

Klorfenamin - en histamin H-blokkering1-reseptorer, har en anti-allergisk effekt, reduserer hevelse og hyperemi i slimhinnene i nesehulen, nasopharynx og bihuler, eliminerer kløe i øyne og nese, reduserer ekssudative manifestasjoner.

Koffein har en stimulerende effekt på sentralnervesystemet, noe som fører til en nedgang i tretthet og døsighet, for å øke mental og fysisk ytelse.

farmakokinetikk

Data om farmakokinetikken til legemidlet Rinza ® er ikke gitt.

Indikasjoner Rinza ®

  • symptomatisk behandling av "forkjølelse", akutte luftveisinfeksjoner (inkludert influensa (feber, smerter, rhinoré).
Åpne listen over koder ICD-10
ICD-10-kodeIndikasjon
J06.9Uspesifisert akutt øvre luftveisinfeksjon
J10Influensa forårsaket av det identifiserte sesongens influensavirus
R50Uklar feber

Doseringsregime

Voksne og barn over 15 år er foreskrevet 1 fane. 3-4 ganger / dag. Maksimal daglig dose er 4 tabletter. Behandlingsforløpet - ikke mer enn 5 dager.

Bivirkning

Allergiske reaksjoner: hudutslett, kløe, urticaria, angioødem, anafylaktisk sjokk.

Fra nervesystemet: hodepine, svimmelhet, døsighet, nedsatt søvn, økt irritabilitet.

Fra det kardiovaskulære systemet: økt blodtrykk, takykardi, hjertebank.

Fra fordøyelsessystemet: kvalme, oppkast, epigastrisk smerte, dyspepsi, diaré, hepatotoksisk effekt.

Fra sanseorganene: mydriasis, parese av innkvartering, økt intraokulært trykk.

Hematopoietiske organer: anemi, trombocytopeni, agranulocytose, hemolytisk anemi, aplastisk anemi, methemoglobinemia, pancytopenia, leukopenia.

Fra urinsystemet: nefrotoksisitet (nyre kolikk, glukosuri, interstitiell nefritis, papillær nekrose), vanskeligheter med vannlating.

Annet: tørre slimhinner i munn og nese, faryngitt, bronkospasme.

På huden: alvorlige hudreaksjoner er svært sjeldne - akutt generalisert exanthematous pustulose (OGEP; akutt tilstand med utvikling av pustulære utslett; preget av feber og diffust erytem, ​​ledsaget av svie og kløe; hevelse i ansiktet, hender og slimhinner kan oppstå), Stevens-Johnson syndrom (SJS; ondartet eksudativt erytem; en alvorlig form for erythema multiforme, der blemmer vises på slimhinnene i munnen, halsen, øynene, kjønnsorganene, andre deler av huden og slimhinnene), giftig epidermal nekrolyse (TEN, Lyells syndrom; syndromet er en konsekvens av omfattende apoptose av keratinocytter, som fører til løsgjøring av store områder av huden på stedene for dermoepidermal veikryss; den berørte huden ser ut som skoldt kokende vann).

Bivirkninger identifisert under etterregistrering av stoffet ble klassifisert som følger: veldig ofte (≥1 / 10), ofte (≥1 / 100 og ®;

  • svangerskap;
  • amming periode;
  • barns alder opp til 15 år;
  • alkoholisme;
  • overfølsomhet for koffein, klorfeniramin, paracetamol, fenylefrin eller andre komponenter i stoffet.
  • Med hypertyreoidisme, feokromocytom, bronkial astma, kronisk obstruktiv lungesykdom, emfysem, kronisk bronkitt, glukose-6-fosfat dehydrogenase-mangel, hemolytisk anemi, blodsykdommer, akutt hepatitt, medfødt hyperbilirubinemi (Gilbert syndrom, Dubin-Johnson og Roto, og Pechoto eller nyresvikt, mens du tar medisiner som kan påvirke leveren negativt (barbiturater, fenytoin, fenobarbital, karbamazepin, rifampicin, isoniazid, zidovudin og andre indusere av mikrosomale leverenzymer), pyloroduodenal obstruksjon, stenotisk magesår og / eller tolvfingertarmen,, epilepsi, prostatahyperplasi, så vel som personer med mangel på kalorier konsumert med mat, kan Rinza ® brukes med forsiktighet etter å ha konsultert lege..

    Graviditet og amming

    På grunn av mangelen på kliniske data, er ikke sikkerheten til legemidlet under graviditet og under amming blitt fastslått, derfor er utnevnelsen av legemidlet i denne kategorien av pasienter kontraindisert.

    Brukes for nedsatt leverfunksjon

    Bruk med forsiktighet ved leversvikt..

    Brukes for nedsatt nyrefunksjon

    Forsiktighet bør brukes ved nyresvikt..

    Bruk hos barn

    Stoffet er kontraindisert hos barn og ungdom under 15 år.

    spesielle instruksjoner

    Under behandlingen bør du avstå fra å ta alkohol, sovepiller og angstdempende medisiner (beroligende midler). Ikke bruk sammen med andre medisiner som inneholder paracetamol.

    Hvis symptomene på sykdommen forverres eller vedvarer etter 5 dager med bruk av stoffet, bør du slutte å ta det og oppsøke lege.

    Legemidlet kan forårsake døsighet..

    Pasienter med hjertesykdom og skjoldbruskkjertelsykdom skal ikke ta stoffet uten å konsultere lege.

    Produktet inneholder komponenter som kan forårsake allergiske reaksjoner (natriummetylparahydroksybenzoat og crimson fargestoff [Ponso 4R]), inkl. utsatt.

    Hvis en medisin er blitt ubrukelig eller har gått ut på dato, skal den ikke kastes i avløpsvann eller ut på gaten. Det er nødvendig å legge medisinen i en pose og legge i en søppelbeholder. Disse tiltakene vil bidra til å beskytte miljøet..

    Påvirke evnen til å kjøre kjøretøy og mekanismer

    Legemidlet kan forårsake døsighet. I løpet av behandlingsperioden er det nødvendig å avstå fra å kjøre kjøretøy og delta i andre potensielt farlige aktiviteter som krever økt konsentrasjon av oppmerksomhet og hastighet på psykomotoriske reaksjoner.

    Overdose

    Ved overdosering bør pasienten umiddelbart oppsøke lege. Rask omsorg er kritisk selv om ingen tegn eller symptomer blir observert..

    Koffein

    Symptomer på akutt overdose: magesmerter, oppkast, rødme, feber, frysninger, agitasjon, søvnløshet, irritabilitet, tap av matlyst, svakhet, skjelving, økt muskeltonus, tilstand av endret bevissthet, delirium, hallusinasjoner, økt blodtrykk etterfulgt av hypotensjon, takykardi, tachypnea, økt diurese, hypokalemia, hyponatremia, hyperglykemi, metabolsk acidose, kramper, myoklonus og rabdomyolyse, supraventrikulær og ventrikulær arytmi.

    Symptomer på kronisk koffein rus "koffein": irritabilitet, søvnløshet, angst, emosjonell labilitet, kroniske magesmerter.

    Chlorphenamine

    Symptomer: CNS-depresjon, hypertermi, antikolinergt syndrom (mydriasis, rødme i ansiktet, feber, munntørrhet, urinretensjon, tarmparese), takykardi, hypotensjon, hypertensjon, kvalme, oppkast, uro, desorientasjon, hallusinasjoner, psykose, hallusinasjoner,. Sjelden utvikler pasienter med agitasjon, anfall eller pasienter i koma rabdomyolyse og nyresvikt.

    phenylephrine

    Symptomer: kvalme, oppkast, irritabilitet, agitasjon, søvnløshet, psykose, kramper, hjertebank, takykardi, økt blodtrykk, refleks bradykardi.

    Paracetamol

    Symptomer oppstår etter inntak av over 7,5-10 g: i løpet av de første 24 timene etter inntak - blekhet i huden, kvalme, oppkast; anoreksi, magesmerter; en økning i protrombintid, nedsatt glukosemetabolisme, metabolsk acidose (inkludert melkesyreadose). Symptomer på nedsatt leverfunksjon kan vises 12-48 timer etter en overdose: økt aktivitet av "lever" -transaminaser, hepatonekrose. I alvorlige tilfeller leversvikt med progressiv encefalopati, koma. En sjelden gang utvikler leversvikt i lynets hastighet og kan være komplisert av nyresvikt (tubular necrosis).

    En overdoseterskel kan senkes hos eldre pasienter og barn, hos pasienter som tar visse medisiner (for eksempel indusere av mikrosomale leverenzymer), alkohol eller de som lider av underernæring..

    Behandling: gastrisk skylling, utnevnelse av aktivt kull i løpet av de første 6 timene etter en overdose, introduksjon av SH-gruppegivere og forløpere for syntese av glutation - metionin 8-9 timer etter en overdose og acetylcystein etter 12 timer. Behovet for ytterligere terapeutiske tiltak (videre administrering av metionin og acetylcystein) bestemmes av konsentrasjonen av paracetamol i blodet, samt tiden som er gått etter administrering. Symptomatisk terapi.

    Fra det hemopoietiske systemet: en overdose av paracetamol hos personer med mangel på glukose-6-fosfatdehydrogenase kan forårsake hemolytisk anemi

    Legemiddelinteraksjon

    Forbedrer effekten av MAO-hemmere, beroligende midler, etanol.

    Antidepressiva, antiparkinsonmedisiner, antipsykotiske medikamenter, fenotiazinderivater - øker risikoen for urinretensjon, munntørrhet og forstoppelse. Kortikosteroider øker risikoen for glaukom.

    Mikrosomale oksidasjonshemmere (cimetidin) reduserer risikoen for hepatotoksisitet.

    Metoklopramid og domperidon øker, og colestyramin reduserer absorpsjonshastigheten til paracetamol.

    Paracetamol reduserer effektiviteten av urikosuriske medikamenter.

    Ved samtidig administrering med barbiturater, difenin, karbamazepin, rifampicin, isoniazid, zidovudin og andre indusere av mikrosomale leverenzymer øker risikoen for å utvikle hepatotoksiske effekter av paracetamol.

    Med kombinert bruk av kloramfenikol og paracetamol T1/2 kloramfenikol kan øke. Hos de fleste pasienter som har tatt warfarin i lang tid, har sjelden bruk av paracetamol som regel liten eller ingen effekt på INR. Ved langvarig regelmessig bruk øker imidlertid paracetamol effekten av indirekte antikoagulantia (warfarin og andre kumarinderivater), noe som øker risikoen for blødning.

    En enkelt dose med en stor dose koffein øker utskillelsen av litium i nyrene. Brå opphør av koffein kan føre til en økning i serum-litiumkonsentrasjonen.

    Klorfenamin sammen med MAO-hemmere, furazolidon kan føre til hypertensiv krise, agitasjon, hyperpyrexia.

    Samtidig bruk av fenylefrin med digoksin og andre hjerteglykosider kan øke risikoen for å utvikle arytmi og hjerteinfarkt..

    Fenylefrin når det tas sammen med MAO-hemmere kan føre til en økning i blodtrykket. Fenylefrin reduserer effektiviteten av betablokkere og antihypertensive medisiner.

    Trisykliske antidepressiva øker den adrenomimetiske effekten av fenylefrin, samtidig administrering av halotan øker risikoen for ventrikulær arytmi. Reduserer den hypotensive effekten av guanethidin, som igjen forbedrer alfa-adrenomimetisk aktivitet av fenylefrin.

    Lagringsbetingelser for legemidlet Rinza ®

    Legemidlet skal oppbevares utilgjengelig for barn, på et tørt, mørkt sted ved en temperatur ikke høyere enn 25 ° C..

    Rinza

    Priser i online apotek:

    Rinza - et kombinert medikament, febernedsettende, antihistamin, smertestillende, anti-kongestiv, psykostimulerende virkning, for å lindre symptomer på akutt luftveisinfeksjon (ARVI) og forkjølelse.

    Slipp form og sammensetning

    Doseringsform av Rinza - tabletter: flate, runde, rosa, med hvite og mørkrosa flekker, med skrå kanter og en skillelinje på den ene siden (10 stk. I blister av aluminium / PVC eller blister av aluminium / aluminium, i en pappeske 1 eller 2 blemmer).

    Sammensetning 1 tablett:

    • Aktive komponenter: koffein - 30 mg, paracetamol - 500 mg, fenylefrinhydroklorid - 10 mg, klorfenaminmaleat - 2 mg;
    • Ytterligere stoffer: natriumkarboksymetylstivelse (type A), talkum, magnesiumstearat, natriummetylparahydroksybenzoat, povidon (K30), maisstivelse, kolloidalt silisiumdioksid, karmosfargestoff (Ponso 4R).

    Indikasjoner for bruk

    Rinza anbefales til bruk i symptomatisk behandling av forkjølelse og SARS, inkludert influensa (rhinoré, smerter, feber).

    Kontra

    • Alvorlig arteriell hypertensjon;
    • Alvorlig åreforkalkning i koronararteriene;
    • Diabetes mellitus (alvorlig forløp);
    • Samtidig administrering av midler som inneholder virkestoffene inkludert i Rinza;
    • Kombinert bruk med monoaminoksidasehemmere (MAO), trisykliske antidepressiva, betablokkere;
    • Amming og graviditet;
    • Alder opp til 15 år;
    • Overfølsomhet for komponentene i produktet.

    Pårørende (pasienter trenger spesiell forsiktighet når de tar på grunn av høy risiko for komplikasjoner):

    • Arteriell hypertensjon;
    • Feokromocytom, hypertyreoidisme;
    • Kronisk obstruktiv lungesykdom;
    • Bronkitt astma;
    • diabetes;
    • Blodsykdommer
    • Glukose-6-fosfatdehydrogenase mangel;
    • Lever- og / eller nyresvikt;
    • Medfødt hyperbilirubinemi (Dubin-Johnson syndrom, Gilbert syndrom, Rotorsyndrom);
    • Prostatisk hyperplasi;
    • Angle Glaucoma.

    Dosering og administrasjon

    Rinza tabletter tas oralt.

    Anbefalt dosering: voksne og unge over 15 år - 3-4 ganger om dagen for en tablett. Maksimal daglig dose bør ikke overstige 4 tabletter, behandlingsvarigheten - ikke mer enn 5 dager.

    Bivirkninger

    • Hjerte-kar-system: økt blodtrykk, takykardi;
    • Nervesystemet: økt irritabilitet, svekket sovne, svimmelhet;
    • Fordøyelsessystemet: epigastrisk smerte, kvalme, munntørrhet, oppkast, hepatotoksisk effekt;
    • Hemopoietisk system: pancytopenia, metemoglobinemia, aplastisk anemi, hemolytisk anemi, agranulocytosis, trombocytopenia, anemi;
    • Synsorgan: økt intraokulært trykk, parese av innkvartering, mydriasis;
    • Allergiske reaksjoner: angioødem, urticaria, kløe, hudutslett;
    • Luftveier: bronkial hindring;
    • Urinsystem: papillær nekrose, interstitiell nefritis, glukosuri, nyre kolikk.

    Overdosering av stoffet er vanligvis forårsaket av å ta paracetamol i en dose på mer enn 10-15 g. Overdoseringssymptomer inkluderer: en økning i protrombintid, blekhet i huden, kvalme, anoreksi, oppkast, hepatonecrosis, økt aktivitet av levertransaminaser.

    For behandling av tilstanden brukes gastrisk skylling, aktivt kull, symptomatisk behandling. 8-9 timer etter en overdose injiseres metionin, og etter 12 timer acetylcystein.

    spesielle instruksjoner

    Under terapi er det nødvendig å nekte å ta angstdempende midler (beroligende midler), sovepiller, alkoholholdige drikker.

    Unngå typer arbeid som krever økt konsentrasjon av oppmerksomhet og hastighet på psykomotoriske reaksjoner (for eksempel å kjøre kjøretøy og andre komplekse mekanismer).

    Ikke bruk paracetamolprodukter samtidig som Rinza.

    Legemiddelinteraksjon

    Mulige interaksjonsreaksjoner med kombinasjonen av Rinza og dets aktive komponenter med andre medisiner:

    • Beroligende midler, MAO-hemmere, etanol - effektiviteten deres forbedres;
    • Fenotiazinderivater, antiparkinson- og antipsykotiske medikamenter, antidepressiva - forverres trusselen om forstoppelse, munntørrhet og urinretensjon;
    • Glukokortikosteroider - risikoen for glaukom øker;
    • Vanndrivende medisiner - deres effektivitet reduseres av virkningen av paracetamol;
    • Etanol - den beroligende effekten av antihistaminer øker;
    • Furazolidon, MAO-hemmere - muligens utvikling av hyperpyreksi, agitasjon, hypertensiv krise under påvirkning av klorfenamin;
    • Trisykliske antidepressiva - den adrenomimetiske effekten av fenylefrin øker;
    • Halotan - risikoen for å utvikle ventrikulær arytmi øker;
    • Guanethidine - dets hypotensive effekt avtar under påvirkning av fenylefrin, og samtidig forbedres den alfa-adrenostimulerende aktiviteten til sistnevnte;
    • Barbiturater, karbamazepin, difenin, rifampicin og andre indusere av mikrosomale leverenzymer - trusselen om hepatotoksisk virkning av paracetamol forverres.

    Vilkår for lagring

    Oppbevares på et sted beskyttet mot lys og fuktighet utilgjengelig for barn ved en temperatur som ikke overstiger 25 ° C..

    Utløpsdato - 3 år.

    Fant du en feil i teksten? Velg det og trykk Ctrl + Enter.